måndag

trädgårdsliv


Långa stunder har det blivit i trädgården i helgen.


Vi anlägger en ny trädgård på
baksidan. Jag tänker mig lite medelhavs,
med massa fina stenar och betongpallkragar
att odla i. Och kanske lite asiatiskt med
fina små grusgångar och  
en härlig pergola med klättrande 
klematis. Just nu är allt en stor lerpöl och 
det kändes lite sorgligt att dra
upp alla jordgubbar, smultron och mynta igår.


När det regnade låg vi i den
blå soffan och läste eller kikade 
iPaden.

4 kommentarer:

  1. Så fint. Så underbart det låter med trädgården. Att hålla på med blommor och växtligheter är verkligen det mest rofyllda man kan göra för själen tycker jag. Sista bilden på mellanbror är såå fin. Och man blir väldigt glad av den fina färgen på soffan!
    Drömde om dig i natt:) lite knäppt att man kan drömma om folk man inte känner. Du sa iallafall väldigt kloka saker som jag nu inte riktigt minns... Kram, hoppas Du får en fin vecka

    SvaraRadera
  2. Vilken härlig bild på sonen i soffan! Sedan vi flyttade från Norrland till Skåne har jag kommit på mig själv med att sakna de spegelblanka tjärnarna i norr, din bild påminner om en sådan!
    Ha en fin dag!

    SvaraRadera
  3. Blir inspirerad av din trädgårdsbeskrivning...! Mest lerigt här också just nu.
    Underbara bilder!

    SvaraRadera
  4. Din beskrivning på hur du vill ha i trädgården låter väldigt fint! Inspirerande, trots att jag själv bor i lägenhet.
    Otroligt häftig färg på soffa och bilden är ju verkligen superfin :)

    SvaraRadera

Tack för att du tar dig tid att skriva en liten hälsning.
Oj oj, vad du gör mig glad.